Onsdag
2022-09-28
Vecka: 39
Grön flagg-logga
header_skolan.jpg

Rapport från skolans miljöarbete

Vi har under läsåret arbetat för att bli miljöcertifierade med Grön Flagg, en miljöcertifiering speciellt framtagen för förskolor och skolor som delas ut av Håll Sverige Rent. Vi har fått igång en väl fungerande sopsortering av papper och förpackningar och startat kompostering av fritidshemmets matavfall.

På skolgården har vi fått till ett trädgårdsland där klass 3-4 odlat potatis och solrosor. De yngsta eleverna har odlat blommor. Våra pilkojor har renoverats och årsskotten blev till rabattkanter, klätterstöd och en tunnel till en av kojorna, under ett projekt med klass 6-7.

I november hade vi en klädbytardag, där även allmänheten bjöds in. Kläderna skänktes av skolans familjer och
pengarna vi fick in skänktes till ett regnskogsprojekt.

Inför påsken hade vi en påskåtervinningsverkstad då vi i tvärgrupper tillverkade påsktuppar och annat av kasserade tidningar, kartonger, knappar, tygspill, trasiga smycken mm. Vi har också sett över våra inköp och tar nu större miljöhänsyn.